ta natyam blue saris

Bollynatyam se věnuje indickému tanci od jeho klasické formy (bharat natyam) po styly současné. Zaměřuje se na kvalitní a inteligentní taneční výuku která obsahuje jak klasické, folklorní, bollywoodské, tak i moderní pohyby, gesta a rytmy. Lektorky vysvětlují jejich význam a otevírají tímto prostor pro tvůrčí využití těchto prvků v tanečních sekvencích a choreografiích. Poslední desetiletí významně proměnilo svět indického tance. Představitelé klasického tance začali obohacovat a kombinovat své praktiky s pohyby a prvky moderního tance. Současný indický tanec, jak spirituální tak “bollywoodsky” orientovaný, je eklektický, poutavý, evokující prastaré sochy. Představuje fúzi celého spektra tanečních forem s hluboce zakořeněnou historickou tradicí.

Naše filozofie:

Indický tanec je vlastně velmi těžká meditace. Skutečný tanečník musí najít rovnováhu mezi hraním a přitom zůstat věrný vnitřním duchovním kořenům. Nalezení této rovnováhy je opravdu nelehká výzva, ale také velmi obohacující celoživotní cesta.

Indický tanec vychází z filozofie, která věří, že žena i muž jsou v každém z nás. Během tance se ženy vpravují do silných a přímočarých pohybů, jež vycházejí z mužského elementu (tandava). Muži si naopak osvojují vznešené a nepřímé taneční nuance, jež jsou ženskou doménou (lasya). Tímto způsobem indický tanec vede tanečníky, aby prozkoumali velmi široké spektrum fyzického pohybu a projevu a zároveň obohacuje jejich citový život.

Sangita and Tara

foto: Sangita Shresthova a Tara Ahmed

Předpokladem dobrého tanečníka je osvojení si obou oblastí. Lze říci, že kvalitnějších výkonů dosahují zpravidla tanečníci a tanečnice pokročilejšího věku, jejichž projev se s duchovním vyzráváním dále vyvíjí a tříbí. Čím více se totiž tanečníci dostávají směrem k emocionální hloubce, jejich tělo se stává hluboce expresivní. Díky kombinaci fyzického a duchovního může mít indický tanec rovněž výraznou léčivou sílu. Skrze hledání rovnováhy mezi propojením těla a duše má indický tanec prokazatelně pozitivní vliv na samotný život tanečnic a tanečníků, což se následně přenáší také na diváky.

Sangita and Tara

foto: Sangita Shresthova

Podobně jako jóga je indický tanec typický tím, že klade důraz nejen na fyzickou, ale i psychickou stránku člověka. Na začátku je důležitý trénink v oblasti tělesných pohybů, gest a rytmu. V podstatě se ale všechny prvky tréninku týkají zejména filozofie, jak je tělo stavěno, což zahrnuje rovněž aktivaci jednotlivých čaker. Tanečníci se postupem času v lekcích zaměřují na použití fyzických pohybů k vyjádření mnoha hlubokých emocí – jako je láska, oddanost, nenávist, touha, znechucení či smutek. Zde leží skutečné hlubiny indického tance. Ve vyjádření emocí prostřednictvím tance spojuje tanečník duchovní a fyzické světy a umožňuje tak divákům silný zážitek.

Stejně jako jóga je studium a sledování indického tance opravdu celoživotní cestou, která začíná v raném mládí a nikdy nekončí. Čím více tanečník do tance dává, tím více dostává zpět.

Více informací o celkovém projektu Bollynatyam najdete na anglických stránkách: www.bollynatyam.com

tanecizona magazine logo

Český taneční magazín napsal o Sangitě a její knížce

cz tv link

ČT2 Babylon natočil krátký dokument o Sangitě

více informací:Bollynatyam Press